Kompleksowa diagnostyka ginekologiczna, w Victoria Clinic

Kompleksowa diagnostyka ginekologiczna, w Victoria Clinic

Kompleksowa diagnostyka ginekologiczna, to zestaw badań, który powinna wykonać każda kobieta, która ukończyła 20 rok życia lub w krótce po rozpoczęciu współżycia płciowego.

Cytologia- co należy o niej wiedzieć?

Kiedy po raz pierwszy kobieta powinna zgłosić się na badanie cytologiczne?
Przyjmuje się, że między 20. a 25. rokiem życia lub wkrótce po rozpoczęciu współżycia płciowego.

Jak często trzeba później powtarzać takie badanie?
Co 3 lata – jeżeli masz stałego partnera i wynik ostatniej cytologii jest prawidłowy. Jeśli nie jest prawidłowy albo kobieta należy do tzw. grupy zwiększonego ryzyka (np. często zmienia partnerów seksualnych, jest nosicielką wirusa HIV lub wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV, zażywa leki zmniejszające odporność organizmu), powinna poddawać się badaniu co roku albo częściej, jeżeli tak zadecyduje lekarz.

Czy cytologia jest badaniem nieprzyjemnym?
Jest to badanie praktycznie bezbolesne, tak jak niebolesne powinno być prawidłowo przeprowadzone badanie ginekologiczne. Niektóre kobiety żalą się jednak, że czują jakby lekkie pocieranie w trakcie pobierania próbki do analizy. Po badaniu może pojawić się niewielkie, przejściowe plamienie, ale to jest normalne.

Jak trzeba się przygotować do badania?
Przez 3 dni poprzedzające cytologię nie należy stosować leków dopochwowych – również dopochwowych środków antykoncepcyjnych – wykonywać irygacji pochwy, trzeba powstrzymać się od współżycia płciowego i/lub nie korzystać z wibratora. Przed wizytą u lekarza trzeba się płytko podmyć płynem do higieny intymnej. Na badanie najlepiej zgłaszać się w pierwszej połowie cyklu, 4-5 dni po miesiączce (i nie później niż 4-5 dni przed kolejną). Jeśli w tym czasie kobieta ma jakiś stan zapalny narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), lepiej przesunąć badanie nieco w czasie i najpierw się wyleczyć.

Na czym polega badanie?
Lekarz najpierw wprowadza do pochwy wziernik, a przez niego małą szczoteczkę na dość długiej rączce. Włókna jej główki są miękkie i elastyczne. Gdy szczoteczka znajdzie się we właściwym miejscu – lekarz wykonuje nią 5 obrotów zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pobraną próbkę nanosi na specjalne szkiełko, przeciągając po nim jedną i drugą stroną szczoteczki. Próbkę utrwala odczynnikami i wysyła do badania pod mikroskopem.

Jeszcze nie tak dawno cytologia wykonywana była patyczkiem z nawiniętą watką lub drewnianą szpatułką. Takimi narzędziami nie można było pobrać próbki ze wszystkich newralgicznych miejsc w szyjce macicy. Dziś do tego celu stosujemy szczoteczki o określonym kształcie i z określonych materiałów. Na szczoteczkę pobierane są próbki złuszczonego nabłonka wraz ze śluzem z trzech miejsc szyjki macicy – jej kanału, tzw. strefy przejściowej (w tym miejscu najczęściej powstają zmiany nowotworowe) oraz jej tarczy.

Czy cytologię można wykonywać u dziewic?
Jeśli jest taka potrzeba – można. Błona nie zarasta bowiem całkowicie pochwy, bo ma kształt półksiężyca. Lekarz, wykonując cytologię u dziewicy, wybiera cieńszy wziernik i delikatnie wsuwa go przez otwór w błonie. Jeśli ginekolog nie zadaje pytania o dziewictwo – przed badaniem trzeba go o tym poinformować.

Co można wykryć dzięki badaniu cytologicznemu?
Przede wszystkim stany przednowotworowe i raka szyjki macicy – co jest możliwe nawet we wczesnym stadium jego rozwoju, czyli uleczalnym. Dzięki cytologii można także wykryć infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Jedno z drugim ma ogromny związek, bowiem wirus ten (szczególnie jego typy 16, 18, 31, 45) w ponad 90 proc. przypadków jest odpowiedzialny za rozwój raka szyj- ki macicy. Oczywiście, nie każda nosicielka HPV zachoruje, ale istnieje takie ryzyko, dlatego nosicielka tego wirusa powinna robić cytologię co roku, a nie co 3 lata.

Czy wynik badania cytologicznego może być fałszywy?
Niestety, może zdarzyć się, że np. próbka do badania jest źle pobrana (nie ze wszystkich miejsc szyjki macicy) i wtedy wynik jest prawidłowy, chociaż w szyjce macicy już powstają zmiany przednowotworowe, a nawet nowotworowe. Na szczęście nie są to częste przypadki i wyniki cytologii z reguły są wiarygodne.

Teraz wyniki cytologii opisuje się inaczej niż kiedyś. Czym się różnią te opisy?
Do niedawna wynik informował, którą z pięciu grup cytologicznych ma badana pacjentka. Jeśli kobieta miała pierwszą lub drugą grupę, wówczas wynik był prawidłowy. Jeśli trzecią, czwartą lub piątą – nieprawidłowy i konieczne było leczenie. Obecnie badania cytologiczne opisywane są według klasyfikacji Bethesda 2001. Na początku informuje on, czy próbka zawiera odpowiedni materiał do oceny przez specjalistę cytologa (a więc czy w ogóle możliwe jest zbadanie próbki), później następuje stwierdzenie, czy obraz cytologiczny (a więc wynik) jest prawidłowy, czy nie. A następnie – jeśli wynik badania nie jest prawidłowy – dokładny opis wykrytych zmian. Wynik każdej cytologii powinien obejrzeć ginekolog.

O czym informuje wynik badania (wg klasyfikacji Bethesda)?
– Cytologia prawidłowa – w próbce są tylko komórki prawidłowe.
– Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym – w próbce są komórki prawidłowe oraz nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który z dużym prawdopodobieństwem może ustąpić samoistnie.
– Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym – w próbce są komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym.
– AGUS/ASCUS. Wynik nieprawidłowy – w próbce są komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Ale nie ma komórek, z których mogą powstać nowotwory.
– Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL – wynik nieprawidłowy. Oznacza to, że w próbce są pojedyncze komórki, z których mogą powstać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym.
– Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL – wynik nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstać nowotwory.

USG piersi- co powinnaś wiedzieć?

Czym są badania USG piersi?
USG piersi to bezbolestne badanie, które wykorzystuje dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości do obrazowania tkanki. Jego największą zaletą jest fakt, iż można oglądać tkankę pod różnymi kątami. Podczas USG piersi istnieje również możliwość rozróżnienia łagodnych zmian od masy mogącej być poważnym zagrożeniem.

Komu zalecane jest badanie USG piersi?
USG piersi polecane jest zazwyczaj młodym kobietom, ponieważ ich piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej, w której ultradźwięki wszelkie zmiany wychwytują lepiej niż promienie RTG. USG brodawek oraz sutków można wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, ale najbardziej miarodajny wynik uzyskamy w pierwszej połowie cyklu, tuż po miesiączce, ponieważ w drugiej fazie cyklu zwiększa się zawartość wody w tkance piersiowej, co utrudnia interpretację widzianego obrazu. Zalecane jest, aby poddać się USG piersi po raz pierwszy w 20 roku życia. Następnie pomiędzy 20, a 30 rokiem życia powinno się je powtarzać raz na dwa lata, a po trzydziestce – raz w roku. Jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka (np. w twojej rodzinie były przypadki raka piersi albo stwierdzono u ciebie mutacje genów BRCA1 i BRCA 2), wtedy powinnaś wykonywać USG piersi co 4-6 m-cy.
Dodatkowo USG obu sutków zalecana jest:
u kobiet młodych, z obfitym utkaniem gruczołowym piersi,
u kobiet z małym biustem,
u kobiet obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, np. z powodu obciążenia rodzinnego,
u kobiet z implantami silikonowymi uniemożliwiającymi uwidocznienie tkanki piersi w mammografii,
u kobiet w ciąży i w okresie laktacji w celu uniknięcia napromieniowania rentgenowskiego,
u kobiet chorych, u których wyczuwalny palpacyjnie guz piersi nie uwidocznia się w mammografii,
jako badanie pomocnicze w różnicowaniu między guzem litym a torbielą sutka,
przy wykonywaniu celowanej punkcji sutka.
Jak często należy wykonywać takie badania?
Po dwudziestym roku życia zaleca się samobadanie piersi wykonywane raz w miesiącu, zawsze tego samego dnia miesiąca, oraz przynajmniej jednorazowe kontrolne badanie piersi u ginekologa.
Po trzydziestym roku życia w piersiach przewagę ma tkanka gruczołowa, która docelowo wytwarza mleko. Zaleca się samobadanie piersi raz w miesiącu, palpacyjne badanie piersi u ginekologa i profilaktycznie USG piersi wykonywane raz w roku.
Po czterdziestym roku życia zaleca się comiesięczne samobadanie piersi, co pół roku badanie palpacyjne u ginekologa, raz w roku USG piersi i co dwa lata mammografię.
USG piersi jest zalecane również w przypadku, gdy kobieta uskarża się na dyskomfort, bóle piersi występujące poza okresem miesiączkowania. Innymi wskazaniami do USG piersi są różnego rodzaju stwardnienia i guzki wyczuwane palpacyjnie w piersiach, zaciągnięcia skóry na sutkach, wydzielina z piersi u kobiet niebędących w ciąży i niekarmiących piersią, zmiany w brodawkach sutkowych, a także wyczuwalne zmiany w dołach pachowych.
Jak prawidłowo wykonać samodzielne badanie palpacyjne piersi?
spójrz na zmiany w kształcie i wielkości piersi,
sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych,
zwróć uwagę na zmarszczenia, wciągnięcia i zaczerwienienia skóry,
spójrz na zmiany w położeniu i kształcie brodawki sutkowej,
zwróć uwagę na owrzodzenia i obrzęki brodawki sutkowej,
sprawdź, czy z brodawki sutkowej nie wydobywa się wydzielina,
upewnij się, że nie czujesz dyskomfortu lub bólu w piersiach i pod pachami,
dotknij piersi, aby upewnić się, czy nie ma zgrubień lub guzów.

Zapraszamy do gabinetów ginekologicznych w naszej klinice, gdzie oferujemy Paniom pakiety badań diagnostycznych:
Wizyta kompleksowa I: badanie ginekologiczne + USG ginekologiczne + cytologia
Wizyta kompleksowa II: badanie ginekologiczne + USG ginekologiczne + badanie piersi + USG piersi

Pamiętaj! Diagnostyka ginekologiczna może ci uratować życie, ale pod warunkiem, że będzie wykonywana regularnie i fachowo!

Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji:

Dr Tomasz Jakóbek
Ginekolog-Położnik

Dr Grzegorz Szymczak
Ginekolog-Położnik

Dr Bhushan Mokoonlall
Ginekolog-Położnik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *